STM32F401VD
Active
Education Design Win
High-performance access line, Arm Cortex-M4 core with DSP and FPU, 384 Kbytes of Flash memory, 84 MHz CPU, ART Accelerator
Download datasheet Order Direct
Product overview
Description
The STM32F401xD/xE devices are based on the high-performance Arm® Cortex® -M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 84 MHz. The Cortex®-M4 core features a floating-point unit (FPU) single precision, which supports all Arm single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU), which enhances application security.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) allowing 0-wait state execution from flash memory, frequency up to 84 MHz, memory protection unit, 105 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1), and DSP instructions
    • Memories
      • Up to 512 Kbytes of flash memory
      • up to 96 Kbytes of SRAM
      • 512 bytes of OTP memory
    • Clock, reset, and supply management
      • 1.7 V to 3.6 V application supply and I/Os
      • POR, PDR, PVD, and BOR
      • 4-to-26 MHz crystal oscillator
      • Internal 16 MHz factory-trimmed RC
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • Internal 32 kHz RC with calibration
    • Power consumption
      • Run: 146 µA/MHz (peripheral off)
      • Stop (Flash in Stop mode, fast wake-up time): 42 µA typical at 25 °C; 65 µA max at 25 °C
      • Standby: 2.4 µA at 25 °C / 1.7 V without RTC; 12 µA at 85 °C at 1.7 V
      • VBAT supply for RTC: 1 µA at 25 °C
    • 1×12-bit, 2.4 MSPS A/D converter: up to 16 channels
    • General-purpose DMA: 16-stream DMA controllers with FIFOs and burst support
    • Up to 11 timers: up to six 16-bit, two 32-bit timers up to 84 MHz, each with up to four IC/OC/PWM or pulse counter and quadrature (incremental) encoder input, two watchdog timers (independent and window) and a SysTick timer
    • Debug mode
      • Serial wire debug (SWD) & JTAG interfaces
      • Cortex®-M4 Embedded Trace Macrocell™
    • Up to 81 I/O ports with interrupt capability
      • Up to 78 fast I/Os up to 42 MHz
      • All I/O ports are 5 V-tolerant
    • Up to 12 communication interfaces
      • Up to 3 x I2C interfaces (SMBus/PMBus)
      • Up to 4 SPIs (up to 42Mbit/s at fCPU = 84 MHz), SPI2 and SPI3 with muxed full-duplex I2S to achieve audio class accuracy via internal audio PLL or external clock
      • SDIO interface
      • Advanced connectivity: USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
    • CRC calculation unit
    • 96-bit unique ID
    • RTC: subsecond accuracy, hardware calendar
    • All packages are ECOPACK2 compliant
Circuit Diagram
STM32F401xD block diagram
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32F401VD
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32F401VDH6
Active
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F401VDT6
LQFP 100 14x14x1.4 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32F401VDT6TR
STM32F401VDH6
Package:
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
UFBGA 100 7x7x0.6 P 0.5 mm
Grade
Industrial
RoHS Compliance Grade
Ecopack2
STM32F401VDT6
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Grade
Industrial
RoHS Compliance Grade
Ecopack2
STM32F401VDT6TR
LQFP 100 14x14x1.4 mm
LQFP 100 14x14x1.4 mm