STM32H533HE
Active
Education Design Win
High-performance, Arm Cortex-M33, MCU with 512-Kbyte Flash, 272-Kbyte RAM, 250 MHz CPU
Download datasheet
Product overview
Description
The STM32H533xx devices are high-performance microcontrollers of the STM32H5 series, based on the high-performance Arm® Cortex®-M33 32-bit RISC core. They operate at a frequency of up to 250 MHz.
The devices embed high-speed memories (512 Kbytes of dual bank flash memory and 272 Kbytes of SRAM), a flexible external memory controller (FMC) for devices with packages of 100 pins and more, one OCTOSPI memory interface (at least one Quad-SPI available on all packages), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to three APB buses, three AHB buses, and a 32-bit multi-AHB bus matrix.
The devices operate in the -40 to +85°C/105 °C (+130°C junction), and to 125 °C at low dissipation temperature range, with a 1.71 to 3.6 V power supply.
A comprehensive set of power-saving modes enables the design of low-power applications.
Independent power supplies are supported: an analog independent supply input for ADC, DACs, a 3.3 V dedicated supply input for USB, and a dedicated supply input for some GPIOs and SDMMC. A VBAT input is available to connect a backup battery, to preserve the RTC functionality, and to backup 32 32-bit registers and a 2-Kbyte SRAM.
The devices offer eight packages, from 39 to 144 pins.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Core
      • Arm® Cortex®-M33 CPU with TrustZone®, FPU, frequency up to 250 MHz, MPU, 375 DMIPS (Dhrystone 2.1)
    • ART Accelerator
      • 8-Kbyte instruction cache for 0-wait-state execution from flash and external memories
      • 4-Kbyte data cache for external memories
    • Benchmarks
      • 1.5 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
      • 1023 CoreMark® (4.092 CoreMark®/MHz)
    • Memories
      • Up to 512 Kbytes of embedded flash memory with ECC, two banks read-while-write
      • Up to 48-Kbyte per bank with high-cycling capability (100 K cycles) for data flash
      • 2-Kbyte OTP (one-time programmable)
      • 272 Kbytes of SRAM (80-Kbyte SRAM2 with ECC)
      • 2 Kbytes of backup SRAM available in the lowest power modes
      • One Octo-SPI interface with support for serial PSRAM/NAND/NOR, hyper RAM/flash frame formats
      • One SD/SDIO/MMC interface
    • Clock management
      • Internal oscillators: 64 MHz HSI, 48 MHz HSI48, 4 MHz CSI, 32 kHz LSI
      • External oscillators: 4-50 MHz HSE, 32.768 kHz LSE
    • General-purpose inputs/outputs
      • Up to 112 fast I/Os with interrupt capability (most of them 5 V-tolerant)
      • Up to ten I/Os with independent supply down to 1.08 V
    • Low-power consumption
      • Sleep, Stop, and Standby modes
      • VBAT supply for RTC, 32 backup registers (32-bit)
    • Security
      • Arm® TrustZone® with Armv8-M mainline security extension
      • Up to eight configurable SAU regions
      • TrustZone® aware and securable peripherals
      • Flexible life cycle scheme with secure debug authentication
      • SESIP3 and PSA Level 3 certified assurance target
      • Preconfigured immutable root of trust (ST-iROT)
      • SFI (secure firmware installation)
      • Root of trust thanks to unique boot entry and secure hide protection area (HDP)
      • Secure data storage with hardware unique key (HUK)
      • Secure firmware upgrade support with TF-M
      • Two AES coprocessors, including one with DPA resistance
      • Public key accelerator, DPA resistant
      • On-the-fly decryption of Octo-SPI memories
      • HASH (SHA-1, SHA-2, SHA-3)
      • True random number generator, NIST SP800-90B compliant
      • 96-bit unique ID
      • Active tampers
    • Two DMA controllers to offload the CPU
      • Two dual-port DMAs with FIFO
    • Reset and supply management
      • 1.71 V to 3.6 V application supply and I/O
      • POR, PDR, PVD, and BOR
      • Embedded with configurable scalable output to supply the digital circuitry
    • Up to 16 timers
      • Ten 16-bit timers (including two low-power16-bit timers available in Stop mode)
      • Two watchdogs
      • Two SysTick timers
    • Up to 34 communication interfaces
      • Up to three I2Cs Fm+ (SMBus/PMBus®)
      • Two I3Cs
      • Up to six U(S)ARTs (ISO7816 interface, LIN, IrDA, modem control) and one LPUART
      • Two FDCAN controllers
      • One 8- to 14-bit camera interface
      • One 16-bit parallel slave synchronous interface
      • One HDMI-CEC
      • One USB 2.0 full-speed host and device (crystal-less)
      • One USB Type-C®/USB Power Delivery r3.1
    • Analog
      • Two 12-bit ADCs with up to 5 Msps in 12-bit
      • One 12-bit DAC with two channels
      • Digital temperature sensor
      • Voltage reference buffer
    • Debug
      • Authenticated debug, flexible device life cycle
      • Serial wire-debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell™ (ETM)
    • ECOPACK2 compliant packages
Circuit Diagram
You might also like...
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32H533HE
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32H533HEY6TR
Active
WLCSP 39 2.8x2.8x0.58 P 0.40 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32H533HEY6TR
Package:
WLCSP 39 2.8x2.8x0.58 P 0.40 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Package