STM32H7R7L8
Active
Education Design Win
High-Performance Arm Cortex-M7 MCU, 600MHz, 64KB Bootflash, 620KB SRAM, with DSP, cache, USB HS PHY, NeoChrom GPU, TFT-LCD
Download datasheet Order Direct
Product overview
Key Benefits
High performance
Max performance with 600 MHz bootflash MCU: execute real-time anywhere, with serial & parallel memory interfaces up to 200 MHz DTR.
Design freedom
Scale up and down on external memory with flexible memory architecture.
Best-in-class graphics
Description
STM32H7Rxx8 devices are based on the high-performance Arm® Cortex®-M7 32-bit RISC core operating at up to 600 MHz. The Cortex -M7 core features a floating point unit (FPU) which supports Arm double-precision (IEEE 754 compliant) and single-precision data-processing instructions and data types. The Cortex -M7 core includes 32 Kbytes of instruction cache and 32 Kbytes of data cache. STM32H7Rxx8 devices support a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) to enhance application security.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Core
      • 32-bit Arm® Cortex®-M7 CPU with MPU and DP-FPU, L1 cache: 32+32-Kbyte instruction and data cache allowing 0-wait state execution from embedded flash memory and external memories, frequency up to 600 MHz, 3196 CoreMark® (5.33 CoreMark®/MHz)
    • Memories
      • SRAM: total 620 Kbytes (548 Kbytes with optional ECC activated) organized as follows:
        • 64+64 Kbytes minimum of instruction and data TCM RAM for critical real time instructions
        • 384 Kbytes AXI SRAM (128 Kbytes with optional remap to TCM RAM fully activated
        • 4 Kbytes of backup SRAM (available in the lowest-power modes)
      • Up to 2x octo-SPI memory interfaces or 1 octo-SPI + 1 hexa-SPI with XiP, with support for serial PSRAM/NAND/NOR, HyperRAM™/ HyperFlash™ frame formats running at up to 200 MHz
      • 2x SD/SDIO/MMC interfaces
    • 2x DMA controllers to offload the CPU
      • 2 × dual-port DMAs with FIFO and linked listed support
    • Security
      • Root of trust thanks to unique boot entry and secure hide protection area (HDP)
      • Public key accelerator, with ECC verification feature only
      • HASH hardware accelerator
      • True random number generator, NIST SP800-90B compliant
      • 96-bit unique ID
      • 1 Kbyte OTP (one-time programmable)
      • Active tampers
      • Hardware secure storage (dedicated secure flash area)
    • Graphics
      • Chrom-ART Accelerator (DMA2D) for enhanced graphic content creation
      • Chrom-GRC (GFXMMU) allowing up to 20% of graphic resources optimization
      • Hardware JPEG codec
      • LCD-TFT controller supporting up to XGA resolution
      • Flexible memory controller FMC8/16 for parallel display support
      • Digital camera parallel interface with pixel format conversion and cropping capabilities
    • Clock, reset and supply management
      • 1.71 V to 3.6 V application supply and I/O
      • POR, PVD and BOR
      • Dedicated USB power embedding a 3.3 V internal regulator to supply the internal PHYs
      • Embedded regulator LDO to supply the VCORE and/or external circuitry
      • Internal oscillators: 64 MHz HSI, 48 MHz HSI48, 4 MHz CSI, 32 kHz LSI
      • External oscillators: 4-50 MHz HSE, 32.768 kHz LSE
    • Low power
      • Sleep, Stop, and Standby modes
      • VBAT supply for RTC, 32×32-bit backup registers
    • Analog
      • 2x12-bit ADC, up to 5 MSPS in 12-bit, up to 17 channels
    • Audio digital filters (ADF)
      • 2 microphones /1 filter
      • Voice activity detector (VAD) support
    • Up to 152 I/O ports with interrupt capability
    • Mathematical acceleration
      • CORDIC for trigonometric functions acceleration
    • 23 timers
      • RTC with sub-second and hardware calendar with calibration (to be verified)
    • Debug mode
      • Authenticated debug and flexible device lifecycle
      • SWD and JTAG interfaces
      • ETM with 2-Kbyte embedded trace buffer
    • Up to 35 communication interfaces
      • 3× I2C FM+ (SMBus/PMBus™)
      • 1x I3C interface (muxed with one I2C)
      • Up to 3 USARTs/4 UARTs (ISO7816 interface, LIN, IrDA, modem control) and 2x LPUART
      • 6 SPIs with 4 with muxed duplex I2S and 3x USART configured in synchronous mode (9 SPIs)
      • 2x SAI (serial audio interface)
      • 2× FD-CAN
      • 16-bit parallel slave synchronous interface
      • SPDIF-IN interface, HDMI-CEC
      • Ethernet MAC interface with DMA controller
      • 1 USB Type-C®/USB power delivery controller
      • 1 USB OTG full-speed with embedded PHY
      • 1 USB OTG high-speed with embedded PHY
    • ECOPACK2 compliant packages
Circuit Diagram
You might also like...
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32H7R7L8
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32H7R7L8H6
Active
TFBGA 225 13x13x1.2 P 0.8 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32H7R7L8H6H
STM32H7R7L8H6
Package:
TFBGA 225 13x13x1.2 P 0.8 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Package
TFBGA 225 13x13x1.2 P 0.8 mm
Grade
Industrial
RoHS Compliance Grade
Ecopack2
STM32H7R7L8H6H
TFBGA 225 13x13x1.2 P 0.8 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
TFBGA 225 13x13x1.2 P 0.8 mm