STM32L151VD
Active
Education Design Win
Ultra-low-power Arm Cortex-M3 MCU with 384 Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, USB, 3xOp-amp
Download datasheet Order Direct
Product overview
Description
The ultra-low-power STM32L151xD and STM32L152xD devices incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB) with the high-performance Arm® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of 32 MHz (33.3 DMIPS), a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (Flash memory up to 384 Kbytes and RAM up to 48 Kbytes), a flexible static memory controller (FSMC) interface (for devices with packages of 100 pins and more) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
The ultra-low-power STM32L151xD and STM32L152xD devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
      • Ultra-low-power platform
        • 1.65 V to 3.6 V power supply
        • -40°C to 105°C temperature range
        • 305 nA Standby mode (3 wakeup pins)
        • 1.15 µA Standby mode + RTC
        • 0.475 µA Stop mode (16 wakeup lines)
        • 1.35 µA Stop mode + RTC
        • 11 µA Low-power run mode
        • 230 µA/MHz Run mode
        • 10 nA ultra-low I/O leakage
        • 8 µs wakeup time
      • Core: Arm® Cortex®-M3 32-bit CPU
        • From 32 kHz up to 32 MHz max
        • 33.3 DMIPS peak (Dhrystone 2.1)
        • Memory protection unit
      • Up to 34 capacitive sensing channels
      • CRC calculation unit, 96-bit unique ID
      • Reset and supply management
        • Low-power, ultrasafe BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
        • Ultra-low-power POR/PDR
        • Programmable voltage detector (PVD)
      • Clock sources
        • 1 to 24 MHz crystal oscillator
        • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
        • High Speed Internal 16 MHz factory-trimmed RC (+/- 1%)
        • Internal low-power 37 kHz RC
        • Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz
        • PLL for CPU clock and USB (48 MHz)
      • Pre-programmed bootloader
        • USB and USART supported
      • Serial wire debug, JTAG and trace
      • Up to 116 fast I/Os (102 I/Os 5V tolerant), all mappable on 16 external interrupt vectors
      • Memories
        • 384 Kbytes of Flash memory with ECC (with 2 banks of 192 Kbytes enabling Rww capability)
        • 48 Kbytes of RAM
        • 12 Kbytes of true EEPROM with ECC
        • 128-byte backup register
        • Memory interface controller supporting SRAM, PSRAM and NOR Flash
      • Rich analog peripherals (down to 1.8V)
        • 3x operational amplifiers
        • 12-bit ADC 1 Msps up to 40 channels
        • 12-bit DAC 2 ch with output buffers
        • 2x ultra-low-power-comparators(window mode and wakeup capability)
      • DMA controller 12x channels
      • 12x peripheral communication interfaces
        • 1x USB 2.0 (internal 48 MHz PLL)
        • 5x USARTs
        • Up to 8x SPIs (2x I2S, 3x 16 Mbit/s)
        • 2x I2Cs (SMBus/PMBus)
        • 1x SDIO interface
Circuit Diagram
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32L151VD
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32L151VDT6
Active
LQFP 100 14x14x1.4 mm - Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32L151VDT6TR
STM32L151VDT6
Package:
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
Package
LQFP 100 14x14x1.4 mm
SMPS
Grade
Industrial
STM32L151VDT6TR
LQFP 100 14x14x1.4 mm
Material Declaration**:
PDF XML
Marketing Status
LQFP 100 14x14x1.4 mm