STM32WLE5CB
Active
Education Design Win
Sub-GHz Wireless Microcontrollers. Arm Cortex-M4 @48 MHz with 128 Kbytes of Flash memory, 48 Kbytes of SRAM. LoRa, (G)FSK, (G)MSK, BPSK modulations. AES 256-bit. Multiprotocol System-on-Chip.
Download datasheet Order Direct
Product overview
Description
The LoRa® modulation is available in STM32WLx5xx only.
These devices are designed to be extremely low-power and are based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 48 MHz. This core implements a full set of DSP instructions and an independent memory protection unit (MPU) that enhances the application security.
The devices also feature the following standard and advanced communication interfaces:two USARTs (supporting LIN, smartcard, IrDA, modem control and ISO7816), one low-power UART (LPUART), three I2Cs (SMBus/PMBus), two SPIs (up to 16 MHz, one supporting I2S), semaphores for processor firmware process synchronization.
The operating temperature/voltage ranges are –40 °C to +105 °C (+85 °C with radio) from a 1.8 V to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
A VBAT dedicated supply allows the LSE 32.768 kHz oscillator, the RTC and the backup registers to be backed up. The devices can maintain these functions even if the main VDD is not present, through a CR2032-like battery, a supercap or a small rechargeable battery.
  • All features
    • Includes ST state-of-the-art patented technology
    • Radio
      • Frequency range: 150 MHz to 960 MHz
      • Modulation: LoRa®, (G)FSK, (G)MSK and BPSK
      • RX sensitivity: –123 dBm for 2-FSK(at 1.2 Kbit/s), –148 dBm for LoRa® (at 10.4 kHz, spreading factor 12)
      • Transmitter high output power, programmable up to +22 dBm
      • Transmitter low output power, programmable up to +15 dBm
      • Available integrated passive device (IPD) companion chips for optimized matching, filtering and balun, all in one very compact solution covering each package and each main use cases (22 dBm @ 915 MHz, 14 dBm @ 868 MHz, 17 dBm @ 490 MHz)
    • Ultra-low-power platform
      • 1.8 V to 3.6 V power supply
      • –40 °C to +105 °C temperature range
      • Shutdown mode: 31 nA (VDD = 3 V)
      • Standby (+ RTC) mode:360 nA (VDD = 3 V)
      • Stop2 (+ RTC) mode: 1.07 µA (VDD = 3 V)
      • Active-mode MCU: < 72 µA/MHz (CoreMark®)
      • Active-mode RX: 4.82 mA
      • Active-mode TX: 15 mA at 10 dBm and 87 mA at 20 dBm (LoRa® 125 kHz)
    • Core
      • 32-bit Arm® Cortex®-M4 CPU
        • Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator) allowing 0-wait-state execution from flash memory, frequency up to 48 MHz, MPU and DSP instructions
        • 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
    • Security and identification
      • Hardware encryption AES 256-bit
      • True random number generator (RNG)
      • Sector protection against read/write operations (PCROP, RDP, WRP)
      • CRC calculation unit
      • Unique device identifier (64-bit UID compliant with IEEE 802-2001 standard)
      • 96-bit unique die identifier
      • Hardware public key accelerator (PKA)
    • Supply and reset management
      • High-efficiency embedded SMPS step-down converter
      • SMPS to LDO smart switch
      • Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
      • Ultra-low-power POR/PDR
      • Programmable voltage detector (PVD)
      • VBAT mode with RTC and 20x32-bit backup registers
    • Clock sources
      • 32 MHz crystal oscillator
      • TCXO support: programmable supply voltage
      • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
      • High-speed internal 16 MHz factory trimmed RC (± 1 %)
      • Internal low-power 32 kHz RC
      • Internal multi-speed low-power 100 kHz to 48 MHz RC
      • PLL for CPU, ADC and audio clocks
    • Memories
      • Up to 256-Kbyte flash memory
      • Up to 64-Kbyte RAM
      • 20x32-bit backup register
      • Bootloader supporting USART and SPI interfaces
      • OTA (over-the-air) firmware update capable
      • Sector protection against read/write operations
    • Rich analog peripherals (down to 1.62 V)
      • 12-bit ADC 2.5 Msps, up to 16 bits with hardware oversampling, conversion range up to 3.6 V
      • 12-bit DAC, low-power sample-and-hold
      • 2x ultra-low-power comparators
    • System peripherals
      • Semaphores for processor firmware process synchronization
    • Controllers
      • 2x USART (ISO 7816, IrDA, SPI)
      • 1x LPUART (low-power)
      • 2x SPI 16 Mbit/s (1 over 2 supporting I2S)
      • 3x I2C (SMBus/PMBus®)
      • 2x 16-bit 1-channel timer
      • 1x 16-bit 4-channel timer (supporting motor control)
      • 1x 32-bit 4-channel timer
      • 3x 16-bit ultra-low-power timer
      • 1x RTC with 32-bit sub-second wakeup counter
      • 1x independent SysTick
      • 1x independent watchdog
      • 1x window watchdog
    • Up to 43 I/Os, most 5 V-tolerant
    • Development support
      • Serial-wire debug (SWD), JTAG
    • All packages ECOPACK2 compliant
Circuit Diagram
EDA Symbols, Footprints and 3D Models
STMicroelectronics - STM32WLE5CB
Please select one model supplier :
Symbols
Symbols
Footprints
Footprints
3D model
3D models
Quality and Reliability
STM32WLE5CBU6
Active
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm Industrial Ecopack2 10 2026-01-01T00:00:00.000+01:00
STM32WLE5CBU6TR
STM32WLE5CBU6
Package:
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
Package
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
Grade
Industrial
RoHS Compliance Grade
Ecopack2
STM32WLE5CBU6TR
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm
Material Declaration**:
Marketing Status
UFQFPN 48 7x7x0.55 mm